Ostatnie dni pokazują, iż sezon burzowy jest już w pełni. Niestety, ale wraz z kolejnymi wyładowaniami napływają do nas smutne informacje o śmierci osób, które zostały trafione przez piorun.

Tylko na przestrzeni ostatnich kliku dni śmierć poniosły w Polsce dwie osoby. Natomiast w Paryżu jedenaście zostało rannych (w tym dziesięć dzieci).

Dlatego przypominamy, iż poza literą prawa, która decyduje o wymogach posiadania instalacji odgromowej pozostaje jeszcze nasz zdrowy rozsądek. Ponieważ każdy budynek i tego niestety nie zmienią normy oraz rozporządzenia, w różnym stopniu narażony jest na uderzenie pioruna. Wówczas tylko prawidłowo wykonana instalacja odgromowa zapewni nam bezpieczeństwo.

Proszę sobie zadać pytanie czy warto oszczędzić 2000 zł, ponieważ tyle średnio kosztuje wykonanie instalacji z dobrej jakości materiałów na niewielkim domu, ryzykując w ten sposób utratą życia bądź dobytku.

Tradycyjna instalacja odgromowa składa się z elementów, których zadaniem jest odprowadzenie wyładowania elektrycznego do ziemi, którymi są:

Zwody – składają się z ułożonych na dachu drutów odgromowych o minimalnej średnicy 8 mm, oraz zgodnie z zapisami normy PN-EN 62305 właściwie użytymi, i spełniającymi wymogi normy metalowymi warstwami pokrycia dachowego.

Oprócz rozwiązań tradycyjnych firma fhuPARTNER w swojej szerokiej ofercie posiada również nowoczesne aktywne rozwiązania, które z powodzeniem stosowane są na całym świecie. Instalacje aktywne, bo o nich mowa zgodne są z normami francuską NFC 17-102 oraz hiszpańską UNE-21186. Instalacji taka nie składa się ze zwodów montowanych na dachu tylko charakteryzuje się masztem z głowicą aktywną.  Jej zasada działania polega na znacznym skróceniu inicjacji lidera oddolnego. Pozwala to wytworzyć wyładowanie oddolne od zwodu, które skuteczniej przechwytuje wyładowanie odgórne, pochodzące z chmury burzowej.

Przewody odprowadzające – przeważnie składają się z drutu odgromowego min średnicy 8mm, oraz taśmy stalowej (bednarki). Przewody te łączą się ze zwodami zaciskiem probierczym, który umożliwia rozłączenia instalacji w celu wykonania pomiaru.

Uziomy – których zadaniem jest rozproszenie energii elektrycznej w ziemi. Jako uziom stosuje się:

  1. Pręty wbijane pionowo do ziemi w celu uzyskania wymaganej normą PN-EN 62305 długości bądź rezystancji.
  2. „Otok” wykonany z taśmy stalowej, który opasa cały budynek zakopany min 0,5 m pod powierzchnią gruntu oraz metr od ścian budynku.
  3. Uziom fundamentowy. Który poprawnie zrobiony na etapie budowy domu z wyprowadzeniami na zewnątrz gwarantuje prawidłowe rozproszenie energii elektrycznej.

Fhu PARTNER z Czechowic-Dziedzic, jako jedna z nielicznych firm zajmuje się kompleksową ochroną odgromową obiektów. Posiadamy stosowne uprawnienia, niezbędną wiedzę, aby sprostać wszelkim technicznym zagadnieniom w obsługiwanym przez nas zakresie.

Dlatego jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania odnośnie bezpieczeństwa Państwa rodziny w zakresie ochrony odgromowej bądź są Państwo na etapie decyzji o wykonaniu instalacji zapraszamy do kontaktu, chętnie pomożemy.